Pływające domy stają się coraz bardziej popularne w regionie Pomorza. Bliskość akwenów wodnych, jezior, sprawia że coraz więcej osób z Polski decyduje się na wynajęcie domu na wodzie. Taka pływająca własna rezydencja przewyższa wyposażeniem i komfortem niejeden obiekt stacjonarny. Do tego zawsze można odcumować od brzegu i popłynąć w siną dal jeziora... Wydawać by się mogło, że nic nowego się w tej dziedzinie nie wymyśli. A jednak. Również tutaj wkraczają ekologiczne rozwiązania. Koszalińska firma EKOSUN podjęła się opracowania oraz przebadania prototypu energooszczędnego pływającego domku rekreacyjnego.
EKOSUN zajmuje się montowaniem instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i ekologicznych systemów grzewczych, w budynkach mieszkalnych i w budynkach użyteczności publicznej. Jest także w posiadaniu ośrodka wypoczynkowego „MIERZEJA” w Dąbkowicach nad jeziorem Bukowo. -Z tego powodu budowa rekreacyjnego, energooszczędnego domu pływającego wpisuje się doskonale w strategię działania i rozwoju firmy. - podsumowuje Paweł Czupajło, właściciel firmy.
Projekt został opracowany przez zespół pracowników EKOSUN pod kierunkiem dr inż. Romualda Sobieralskiego, przy współpracy z firmą consultingową QUADRIVIUM Anny Kalinowskiej z Koszalina. W lipcu 2017r został złożony wniosek o wsparcie tego projektu do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a w październiku 2017r zapadła decyzja o przyznaniu mu dotacji w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Oś priorytetowa 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa. Działanie 1.1. Projekty B+R przedsiębiorstw, POIR.01.01.01-00-0466/17.
Jak będzie wyglądał pływający eko dom? Ma mieć wielkość 3,5 metra długości, 8 metrów szerokości i będzie wysoki na 3 metry. Będzie posadowiony na pływaku siatkobetonowym, a konstrukcja nadbudowy ma zostać wykonana w technologii domu szkieletowego. Wewnątrz ma znaleźć się sypialnia, salon z aneksem kuchennym, łazienka oraz pomieszczenie techniczne.
Jego innowacyjność to zastosowanie trzech źródeł energii OZE: pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. - Wszystkie te trzy źródła energii mają być zarządzane jednym systemem sterująco-kontrolnym, optymalizującym ich wykorzystanie do celów ogrzewania, klimatyzacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Innowacyjnym rozwiązaniem ma być też wykorzystanie wody jeziora jako dolnego źródła w zamontowanej w domku pompie ciepła.- opowiada dr inż. Romuald Sobieralski.
Wszystkie te nowości zespół pracowników firmy EKOSUN wdraża wspólnie z zespołem pracowników Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego.
Prace te są już mocno zaawansowane. Została wytypowana konstrukcja nadbudowy, sporządzony został bilans energetyczny budynku i wyliczone zapotrzebowanie na energię, trwają prace nad konstrukcją pompy ciepła i układu sterowania systemem energetycznym domu. Jak tylko ustąpią mrozy, rozpoczną się prace nad wyprodukowaniem pływaka siatkobetonowego, na którym ma stanąć dom.
Zakończenie budowy całego domu przewidziane jest na czerwiec i wtedy też mają rozpocząć się próby eksploatacyjne domu, w warunkach rzeczywistych, czyli eksploatacja domu zamieszkałego przez turystów. Prototypowy energooszczędny dom na wodzie ma być zacumowany przy pomoście na jeziorze Bukowo w miejscowości Dąbkowice, w pobliżu dwóch klasycznych domów pływających należących do firmy WATER HOUSE. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia rozwoju tego projektu. Niebawem kolejna porcja informacji!
Tomasz Wojciechowski
źródło: http://www.baltic.info.pl/archiwum-informacje/1161-ekologiczne-domy-na-wodzie-czemu-nie