Termin realizacji: 1.12.2017 – 28.02.2018
Etap II był wykonywany przez firmę Ekosun oraz przez specjalistów Politechniki Koszalińskiej, którzy wykonali następujące usługi badawcze:
Usługa badawcza nr 3 - "Przebadanie w warunkach laboratoryjnych modelowych wymienników ciepła pod kątem ich zastosowania w pozyskaniu ciepła grzejnego i ciepłej wody użytkowej, modelowych turbin wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych."
Jednym z wyzwań technologicznych na tym etapie projektu było zminimalizowanie błędów wyników prac laboratoryjnych w porównaniu z późniejszymi wynikami badań w naturze. Wyzwaniem było także laboratoryjne zasymulowanie pracy poszczególnych urządzeń OZE w cyklu całorocznym. Kadra naukowo – badawcza Politechniki Koszalińskiej dobrała warunki testowe dla urządzeń i inteligentnego systemu sterowania energią, jak najbardziej zbliżone do naturalnie występujących w cyklu rocznym.
Opis prac wykonanych w ramach etapu II:
- badania cieplne wybranych wymienników ciepła pod kątem ich wykorzystania w budowie pompy ciepła w domu pływającym (warunki laboratoryjne i zbliżone do rzeczywistych)
- badania o charakterze symulacyjnym w zakresie możliwych zmian podstawowych parametrów,
- badanie charakterystyk energetycznych pompy ciepła z dolnym źródłem ciepła stosowanym w rozwiązaniu domu pływającego w zakresie wyznaczenia ich charakterystyk na potrzeby domu pływającego (warunki laboratoryjne i zbliżone do rzeczywistych)
– badania o charakterze symulacyjnym w zakresie możliwych zmian podstawowych parametrów
- badania instalacji fotowoltaicznej i turbin wiatrowych pod kątem optymalnego magazynowania pozyskanej energii
– symulacja empiryczna warunków obiektu rzeczywistego, badania optymalizacyjne układu hybrydowego we współpracy z inteligentnym systemem zarządzania energią
Cel prowadzenia badań testowych
W projekcie instalacji grzewczej służącej do obsługi nadbudowy mieszkalnej domu pływającego przewidziano zastosowanie sprężarkowej pompy ciepła. Eksploatacyjne efekty energetyczne tej pompy mają być wykorzystane do zabezpieczenia ogrzewania wnętrza nadbudowy (c.o.) oraz instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u).
Projektowany układ ogrzewania za pomocą pompy ciepła charakteryzuje się następującymi szczególnymi uwarunkowaniami:
1. jest układem niestandardowym, występującym tylko w unikatowych propozycjach niektórych producentów domów pływających,
2. brak jest w literaturze dostępnych opublikowanych informacji na temat warunków eksploatacji obiektów tego typu ogrzewanych za pomocą pompy ciepła,
3. wymiary gabarytowe, zwłaszcza dolnego wymiennika, przekraczają możliwości zrealizowania badań eksploatacyjnych w warunkach laboratoryjnych,
Wobec postawionych wyżej kryteriów wykonano badania testowe eksperymentalne, z zastosowaniem dolnego wymiennika ciepła zanurzonego w wodzie powierzchniowej zbiornika laboratoryjnego. Celem badań eksperymentalnych było wykazanie celowości proponowanych rozwiązań doprowadzenia ciepła z dolnego źródła na przykładzie układu o odpowiednio mniejszych wymiarach.
Wnioski
1. Przedstawione wyniki badań eksperymentalnych przedmiotowej modelowej pompy ciepła z wymiennikiem umieszczonym w wodzie powierzchniowej wskazują, na możliwość osiągnięcia założonych parametrów systemu grzewczego. Ujawniły one również ograniczenia zakresu wykorzystania układu grzewczego w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.
2. Badania eksperymentalne potwierdziły istotny wpływ temperatury dolnego źródła (temperatury wody powierzchniowej) na efektywność pracy pompy ciepła. Obniżenie temperatury wody poniżej wartości +5oC skutkuje istotnym spadkiem mocy grzewczej pompy i spadkiem wartości współczynnika COP. Jest to ważne spostrzeżenie, z uwagi na to, że w miejscu posadowienia domu pływającego występuje taki spadek temperatury, zwłaszcza w miesiącach grudzień – styczeń - luty. W tym okresie przedmiotowa pompa ciepła może pracować w zakresie niskiej efektywności.
3. Przedstawione badania eksperymentalne wykonano w warunkach współpracy pompy ciepła z dolnym wymiennikiem ciepła w postaci wężownicy spiralnej o wewnętrznej powierzchni wymiany ciepła około 3-krotnie mniejszej od obliczonej do zastosowania w domu pływającym (w postaci wymiennika rurowego). Badania cieplno – przepływowe, zwłaszcza charakteryzujące pracę wymiennika zanurzonego w wodzie powierzchniowej jeziora, mogą być porównywalne od strony jakościowej oraz w przybliżeniu ilościowej. Badania symulacyjne dolnego wymiennika pompy ciepła pozwoliły na zaprojektowanie optymalnego rozwiązania wymiennika docelowego.
4. Badania właściwe na rzeczywistym obiekcie zostaną wykonane po zamontowaniu proponowanego wymiennika dolnego w prototypie.
W ramach działań związanych z Etapem II realizowanego projektu koniecznym było wykonanie:
1. badań cieplnych wybranych wymienników ciepła pod kątem ich wykorzystania w budowie pompy ciepła w domu pływającym (warunki laboratoryjne i zbliżone do rzeczywistych)
2. badań o charakterze symulacyjnym w zakresie możliwych zmian podstawowych parametrów,
3. badań charakterystyk energetycznych pompy ciepła z dolnym źródłem ciepła stosowanym w rozwiązaniu domu pływającego.
4. badań instalacji fotowoltaicznej i turbin wiatrowych pod kątem optymalnego magazynowania pozyskanej energii – symulacja empiryczna warunków obiektu rzeczywistego,
5. badań optymalizacyjnych układu hybrydowego we współpracy z inteligentnym systemem zarządzania energią.
Celem projektu jest wprowadzenie na rynek innowacyjnego rekreacyjnego domu pływającego, który zaspokoi oczekiwania nabywców oraz rozwiąże problemy ich producentów związane z systemem energetycznym.
P.U.H. Ekosun Paweł Czupajło
Adres: ul. Bohaterów Warszawy 4, 75-211 Koszalin
Telefon: 94 342 23 36
Tel. kom: 781 314 888
Email: biuro@ekosunkoszalin.pl